Kolej na świecie Wiadomości

Finlandia liberalizuje kolej

Finlandia liberalizuje kolej Fot. vr.fi

W 2020 roku skończy się monopol fińskich kolei państwowych – VR. Wtedy na tamtejszy rynek pasażerski będą mogli wchodzić zewnętrzni operatorzy.

 

Taką decyzję podjął rząd w Helsinkach i ma ona związek z wdrażaniem unijnych przepisów o liberalizacji rynku usług kolejowych, czyli  IV pakietu kolejowego. Przy czym reforma będzie wdrażana etapami – zacznie się od zmian w południowej części kraju, w której jest najgęstsza sieć połączeń. Natomiast na terenie całego kraju rynek kolejowy będzie zliberalizowany do 2026 roku.

Wiadomo też, że spółka Valtionrautatiet (Koleje Państwowe – VR) będzie podzielona na trzy części, jedna zajmie się taborem, druga siecią kolejową (6 tys. km), a trzecia – nieruchomościami kolejowymi. Pracownicy VR mają zostać przeniesieni do nowych firm z zachowaniem swoich pensji i innych praw.

Według rządu kolej fińska jest przygotowana na zagraniczną konkurencję. Natomiast duże korzyści z liberalizacji rynku powinni odnieść pasażerowie. A to dlatego, że konkurencja wymusi zwiększenie jakości usług i polepszenie oferty dla podróżnych, choć i teraz koleje fińskie mają dobrą opinię u pasażerów. Konkurencja zaś na pewno szybko się pojawi, gdyż zagraniczni przewoźnicy są zainteresowani świadczeniem usług kolejowych w Finlandii.