Kolej na świecie Tabor

Coradia iLint – pierwszy pociąg zasilany wodorem

Coradia iLint – pierwszy pociąg zasilany wodorem Targi Innotrans Berlin 2016, fot. NaKolei.pl

Alstom wyprodukował pierwszy na świecie pociąg napędzany wodorem. W 2016 roku zaprezentował go na targach w Berlinie, teraz jest już po pierwszym przejeździe.

Pierwszy pociąg zasilany wodorem to Coradia iLint. Jest to produkt Alstomu, który cieszył oko zwiedzających hale targów InnoTrans w Berlinie we wrześniu 2016 roku. Jest on już po swoim pierwszym przejeździe testowym, który miał miejsc 14 marca br. Test o prędkości 80 m/h zakończył się on powodzeniem. Spółka zamierza w przyszłości (początek 2018 roku) wprowadzić go do kursów regularnych na trasie Buxtehude–Bremervörde–Bremerhaven–Cuxhaven. Będzie to pierwszy kurs testowy z pasażerami na pokładzie.

Coradia iLint został zaprojektowany przez zespoły Alstom w zakładach Salzgitter, centrum doskonałości pociągów regionalnych w Tarbes we Francji, centrum doskonałości systemów trakcyjnych w Ornans dla silników. Projekt jest wspierany przez niemieckie Ministerstwo Infrastruktury Transportowej i Cyfrowej.

Coradia iLint jest to pojazd niskopodłogowy, skonstruowany według najnowocześniejszych francuskich technologii. Zbiorniki, które magazynują wodór oraz ogniwa paliwowe znajdują się w górnej części pojazdu. Tlen z otoczenia i wodór wchodząc w reakcję dają energię napędową, która porusza maszynę. Jest to metoda bardzo sprzyjająca środowisku, bo nie wytwarza spalin, a (oprócz energii) jedynie wodę i parę wodną. Alstom tworzy w ten sposób sporą konkurencję dla spalinowych maszyn, nie tylko jeśli chodzi o inne pociągi, ale i o samochody, których jest na całym świecie coraz więcej.

Nadmiarowa energia jest magazynowana w akumulatorach zamontowanych w podłodze pojazdu i tworzy zasoby dodatkowe, a nawet zasoby awaryjne. Jest to wyjście ekonomiczne – jedno tankowanie pojazdu wodorem pozwala na pokonanie trasy o długości około 800 km.

Alstom podpisał już listy intencyjne na 60 pociągów z państwami związkowymi Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii i stowarzyszeniem transportu Hesji “Rhein-Main-Verkehrsverbund”.

Więcej informacji na stronie głównej Alstom oraz na polskiej podstronie Spółki.

 

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ _

Kongres Rozwoju TransportuIV Kongres Rozwoju Transportu

23 października 2017 r., DoubleTree by Hilton Łódź

Tegoroczna, czwarta już edycja odbywa się pod hasłem przewodnim “Centralny Port Komunikacyjny(m) sercem Polski?

Gościem honorowym wydarzenia będzie Mikołaj Wild – pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Kongres Rozwoju Transportu to jedno z największych niezależnych wydarzeń związanych z sektorem transportowym. Gromadzi przedstawicieli władzy centralnej, największe firmy branżowe oraz liczne grono ekspertów i obserwatorów rynku.

Bądź z nami 23 października 2017 r. w Łodzi i sprawdź, co słychać w branży!

www.kolejnazmiany.pl