Kolej jest dla ludzi Konferencje i spotkania

175-lecie kolei na Ziemiach Polskich

175-lecie kolei na Ziemiach Polskich fot. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

21 maja 2017 r. (niedziela) zostaną zorganizowane obchody 175 lat istnienia kolei na Ziemiach Polskich. Za uroczystości z tym związane będzie odpowiadać m.in. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zaprasza na obchody 175 rocznicy aktywności kolei na Ziemiach Polskich. Wiązało się to z otworzeniem pierwszej linii kolejowej w Polsce na trasie Wrocław-Oława. To początki nie tylko kolei na terenach Polski, ale i na Dolnym Śląsku. Również w Europie zaznaczyła się jako jedna z pierwszych linii na kontynencie. Dla Wrocławia, stolicy regionu początek funkcjonowania kolei był dodatkowym elementem prężnego rozwoju województwa.

Uroczystości towarzyszące tej rocznicy odbywać się będą 21 maja (niedziela). Organizatorami wydarzenia będą PKP S.A., FUNDACJA GRUPY PKP, POLREGIO, FUNDACJA OCHRONY DZIEDZICTWA PRZEMYSŁOWEGO ŚLĄSKA, WYDZIAŁ ARCHITEKTURY POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ. Akcję wesprą partnerzy, m.in. URZĄD MIEJSKI WE WROCŁAWIU, URZĄD MIEJSKI W OŁAWIE, DOLNOŚLĄSKI URZĄD WOJEWÓDZKI, DOLNOŚLĄSKI URZĄD MARSZAŁKOWSKI, POWIAT OŁAWSKI.

Do atrakcji dla turystów i mieszkańców regionu będą należeć m.in. przejazdy zabytkowym pociągiem na historycznej trasie Wrocław-Oława, seminarium naukowe „Dziedzictwo Kolejowe Dolnego Śląska”, zwiedzanie Dworca Głównego z przewodnikiem oraz kolejkowe zabawy dla dzieci.

Szczegóły obchodów i ramowy plan dnia znajdują się na stronie http://www.muzeumtechniki.pl w zakładce Aktualności.